CS2 trade up-kalkylator
Räkna ut de exakta output-skinsen, sannolikheterna och de förutspådda floatsen för vilket Counter-Strike 2 trade up-kontrakt som helst. Stödjer kniv-/handsk-kontrakt med 5 inputs, blandning av flera collections, StatTrak och baklängessökning.
CS2 Trade Up // Kontrakt
läge std-10 · stattrak av
Den här kalkylatorn är ett pedagogiskt verktyg som räknar ut Counter-Strike 2:s publikt dokumenterade trade up-matematik. Den möjliggör inte spel om pengar, skinbetting eller transaktioner med riktiga pengar. Skinpriser fluktuerar; de värden som visas är uppskattningar baserade på data från tredjeparts marknadsplatser när de visas.
Alla tio insatser måste ha samma sällsynthet.
Alla inputs måste vara StatTrak™; outputen blir också StatTrak™.
Collection
The Bravo Collection
Inga collections matchar det här filtret.
Inputs (10 / 10)
Input #01
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #02
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #03
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #04
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #05
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #06
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #07
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #08
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #09
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Input #10
Tillåten range: 0.0600 – 0.8000
Eller ladda ett exempelkontrakt:
| Collection | Input-rarity |
|---|---|
| 10× Mil-Spec | |
| 10× Mil-Spec | |
| 10× Restricted | |
| 10× Restricted | |
| 10× Mil-Spec | |
| 10× Classified | |
| 10× Mil-Spec | |
| 10× Restricted | |
| 5× Covert | |
| 5× Covert |
Hitta den billigaste vägen till en målskin
0,2500
förutspått → 0,1925
Möjliga output-skins
4
möjliga utfall
Förväntat slitage
FT
mest sannolika band
Collection-mix
- The Bravo Collection
Var din output-float landar
Förutspådd output-float: 0,1925
0 av 4 outputs träffar ett hårt float-cap
Summerar till 100 %
Den här kombinationen har inga giltiga output-skins.
Den här skinen går inte att få via trade up.
Genomsnittlig float 0,2500
Möjliga outputs
| USP-S | Overgrowth | 25 % | 0,2450 | FT | |
| M4A4 | Zirka | 25 % | 0,1500 | FT | |
| MAC-10 | Graven | 25 % | 0,2450 | FT | |
| M4A1-S | Bright Water | 25 % | 0,1300 | MW | |
Visa matematiken
- För varje input-skin mappar vi dess råa float till en 0–1-range med hjälp av skinens egna min/max-float-gränser.
- Output-floaten bestäms av det aritmetiska medelvärdet av de normaliserade inputsen.
- För varje möjlig output-skin är den förutspådda floaten (maxOut − minOut) × snitt + minOut.
- Sannolikheten för en viss output är andelen inputs från dess collection multiplicerat med 1 / outputs_i_collectionen.
Steg 1: normalisera varje input-float
| Skin | Rå float | Min float | Max float | Normaliserad |
|---|---|---|---|---|
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
| Dual Berettas | Black Limba | 0,2450 | 0,0600 | 0,8000 | 0,2500 |
Minsta float för att landa FN / MW / FT
Välj ett slitage för måloutputen för att se taket för input-floaten.
Dina inputs genomsnittliga normaliserade float måste vara ≤ 0,0135 för att landa FN.
Rekommenderade inputs
Välj vilken som helst av collectionerna nedan vid det angivna taket för genomsnittlig normaliserad float.
| Collection | Input-rarity | Nödvändig genomsnittlig float | Genomförbarhet |
|---|---|---|---|
Använd de här inputsen
Counter-Strike, Counter-Strike 2, CS:GO, Steam och Valve är varumärken som tillhör Valve Corporation. Den här sidan är inte ansluten till, godkänd av eller sponsrad av Valve.
CS2 trade up-kalkylator. Odds för varje utfall, förutspådd float och matematiken bakom varje kontrakt.
Vad är ett trade up-kontrakt i Counter-Strike 2?
Så räknar kalkylatorn ut varje utfall
Formlerna för float och sannolikhet i CS2 trade up
- = Förutspådd float för kontraktets output-skin.
- = Output-skinens minsta och största float enligt dess medföljande CS2-datapost (källa ByMykel/CSGO-API).
- = Genomsnittlig normaliserad input-float över alla n inputs.
- = Rå float för input-skin i, värdet som visas i din CS2-inventory.
- = Minsta och största float för input-skin i — antingen den kanoniska 0,00–1,00 eller en per-skin-cap (Asiimov 0,05–0,70, Redline 0,10–0,70, M4A1-S Fade 0,00–0,08, AUG Amber Fade 0,00–0,40 och fler).
- = Antal inputs: 10 för standard-trade ups, 5 för kniv- och handsk-kontraktet som lades till i oktober 2025.
- = Inputs från en viss collection delat med totala antalet inputs (10 eller 5). Det är collectionens andel av total output-sannolikhet.
- = Antalet skins i nästa tier (eller contains_rare-poster för kniv/handske till den case collectionen matar) i den collectionens output-pool.
Exempel på trade ups
Standard 10 inputs Mil-Spec, en enda collection, deterministisk Restricted-output
Flera collections, 7+3-fördelning, viktad Restricted-output
Kniv/handske från 5 Coverts ur en collection som matar en case
Baklängesläge — arbeta bakåt från en målskin
Jämförelsetabell för 7+3-fördelningen — var sannolikheten landar
Tips för trade up-kontrakt
- Koncentrera dina inputs till den minsta collection med outputs som innehåller ditt mål. Sannolikhetsformeln är (n_coll / n_totalt) × (1 / outputs_i_collectionen), så en collection med en enda skin i nästa tier styr hela sin input-andel till den enda outputen. The Militia Collection (1 Restricted: M4A4 | Modern Hunter) och flera Operation-collections är populära just därför — färre efterföljande outputs förstärker sannolikheten per skin även när input-kostnaden är densamma som för en bredare collection.
- Öppna float-optimeringspanelen innan du låser dina inputs. För din primära mål-output löser panelen baklänges från ett valt slitageband (FN/MW/FT/WW/BS) och returnerar den högsta genomsnittliga normaliserade input-float som ändå håller den förutspådda outputen kvar i bandet. Är taket 0,082 måste varje input dra det genomsnittliga normaliserade floaten till 0,082 eller lägre — en sträng gräns som är osynlig om du bara tittar på de råa input-floatsen.
- Använd baklängesläget när du redan har en målskin i huvudet. Välj skin, välj slitage och välj mellan ”lägsta float i målets slitage” (djupast i bandet, bästa kvalitet på outputen) och ”precis innanför tiern” (lösare tak, billigare inputs). Kalkylatorn returnerar den input-collection som kan leverera målet plus det högsta genomsnittliga normaliserade floaten som håller resultatet kvar i bandet — så du vet på förhand om de inputs du har råd med över huvud taget kan leverera det slitage du vill ha.
- Behandla StatTrak-handskar som omöjliga. StatTrak-handskar finns inte i CS2, så Valves regel i spelet gör ett StatTrak-kontrakt med 5 Coverts till en ren knivaffär — rena StatTrak-inputs ger en StatTrak-kniv. Den här kalkylatorn lägger inte det StatTrak-filtret på output-poolen: i båda lägena drar den jämnt ur hela contains_rare-poolen för den matande casen, så de Special-sannolikheter den listar är spelets fördelning av knivar och handskar, inte en StatTrak-only-delmängd av knivar. Planera efter regeln i spelet (de enda Specials i vissa cases är handskar, vilket gör de casen oanvändbara för ett StatTrak-knivkontrakt).
- Undvik float-cappade inputs i toppen av sin range. Efter omskrivningen till normaliserad float i oktober 2024 normaliseras en input på 0,30 AUG | Amber Fade (cappad 0,00–0,40) till 0,75 — ungefär 2,5× högre än samma råa float på en 0,00–1,00-skin. Inputs med bred range och floats djupt inne i Factory New normaliseras till små tal och drar snittet nedåt; cappade inputs i toppen av sin range drar snittet uppåt. Det gamla filler-skin-metat där spelare stoppade kontrakt fulla med inputs med smal range är dött enligt den nya formeln.
- Summera sannolikheterna och bekräfta att summan är 1,0 (100 %). Kalkylatorn visar en kontrollrad under output-tabellen — om den någonsin rapporterar 0,98 eller 1,02 i stället för 1,00 har du antingen en input ur en collection utan outputs i nästa tier (kontraktet är ogiltigt i spelet och kalkylatorn flaggar det) eller en avrundningsläcka från en trasig dataset-post. Den kontrollen är det renaste rimlighetstestet på att varje kolumn i formeln tillämpades rätt.
- Vad du gör med resultatet: titta först på raden med högst sannolikhet och dess förutspådda slitageband, inte bara på den värdefullaste skinen i tabellen. Landar det mest sannolika utfallet i Field-Tested medan du siktar på Minimal Wear måste du dra input-floatsen lägre (steg 1 och 2), inte byta collection. Först när både band och collection stämmer är det värt att signera kontraktet i spelet — kalkylatorn är en icke-bindande förutsägelse, men själva trade up-handlingen i spelet är oåterkallelig.
Vanliga frågor om CS2 trade up-kontrakt
Stödjer den här kalkylatorn trade up på knivar och handskar?
Vad ändrades i trade up-uppdateringen i oktober 2024?
Vad ändrade Valve i oktober 2025?
Kan jag blanda StatTrak och non-StatTrak inputs?
Varför finns inte Souvenir-skins i väljaren?
Vad är en normaliserad float?
Hur bestämmer kalkylatorn sannolikheter för inputs ur flera collections?
Prissätter kalkylatorn inputs och outputs i kronor?
Varför stämmer den förutspådda output-floaten inte exakt med min kontraktsförhandsvisning i spelet?
Kan jag dela en länk till ett specifikt kontrakt?
Är den här trade up-kalkylatorn gratis?
Hur exakta är de förutspådda output-floatsen?
Lönar sig en trade up mer än att öppna cases?
Ordlista för CS2 trade up
Float
Slitagevärdet för en CS2-skin, ett reellt tal i intervallet [0, 1]. Lägre floats sitter i renare slitagen (Factory New, Minimal Wear) och har generellt högre marknadspris.
Slitage (exterior)
Floatens visade band: FN (0,00–0,07), MW (0,07–0,15), FT (0,15–0,38), WW (0,38–0,45), BS (0,45–1,00). De övre gränserna är exklusiva utom BS, som är inklusiv ända upp till 1,00.
Normaliserad float
En input-float mappad till 0–1 mot sin egen min/max-range: (float − min) / (max − min). CS2:s trade up-formel efter oktober 2024 snittar de normaliserade inputsen och mappar resultatet in i output-skinens range.
Collection
En namngiven grupp CS2-skins som släpptes tillsammans (t.ex. The Mirage 2021 Collection, The Cobblestone Collection). Trade ups drar outputs ur de bidragande collectionernas pooler för nästa tier, viktade efter input-andel.
Float-cap
Ett per-skin-minimum eller -maximum som begränsar float-rangen under den kanoniska 0–1. AK-47 Redline är cappad till 0,10–0,70, AK-47 Asiimov till 0,05–0,70, AUG Amber Fade till 0,00–0,40. Float-cappar spelar roll under den normaliserade formeln eftersom de ändrar den relativa positionen för en given rå float på 0–1-axeln.
Covert
Den sällsyntaste vanliga raritynivån (röd), ett steg under Special. Covert är den input-rarity som låses när du byter kalkylatorn till kniv- och handsk-läge.
Special
Knivar och handskar. Ingår inte i den vanliga raritystegen. Nås bara via kniv- och handsk-kontraktet med 5 Coverts som Valve lade till i Re-Retakes-uppdateringen den 23 oktober 2025.
StatTrak
En vapenvariant som räknar bekräftade kills. Trade up-kontrakt kan inte blanda StatTrak och non-StatTrak inputs, och outputens StatTrak-status speglar inputsen. StatTrak-handskar finns inte i CS2 — StatTrak-kontraktet med 5 Coverts är därför bara på kniv.
contains_rare
Poolen av Special-poster (knivar och handskar) som en CS2-case kan droppa som sin gula (Special) belöning. Kniv- och handsk-kontraktet med 5 Coverts drar jämnt ur den för den case som input-collectionen matar.
Förväntat värde (EV)
Det sannolikhetsviktade snittet av marknadsvärdet för alla möjliga outputs. En vanlig metrik i den bredare CS2 trade up-communityn för att rangordna kontrakts lönsamhet. Den här kalkylatorn fokuserar på float- och sannolikhetsmatematik; prismedveten EV är planerad till en senare release.
Källor och referenser
- Counter-Strike Wiki — Trade Up Contract: reglerna som kalkylatorn implementerar. Tio indata av samma grad och kvalitet, utdata-floaten från medelvärdet av indatas NORMALISERADE float (inte råa medelvärdet), omskalad till utdataskinnets egen räckvidd, och utfallssannolikheter viktade efter hur många behöriga skinn varje deltagande kollektion bidrar med. Slitagebanden finns på samma sida: FN under 0,07, MW till 0,15, FT till 0,38, WW till 0,45, BS däröver.
- Counter-Strikes officiella blogg — Valves egna release notes. Det är enda stället där en ändring i kontraktsreglerna tillkännages, och skälet till att datamängden bär ett datum: en enda uppdatering kan lägga till en kollektion, pensionera en, eller ändra vilka föremål som kvalificerar.
- Counter-Strike 2 på Steam — build- och patchflödet som används för att datera kollektionsdatamängden, och butiken där Steam Community Markets regler om handelbarhet faktiskt gäller.